Страницы

pátek 27. května 2016

Kosmetické testování na zvířatech



Všimla jsem si, že hodně veganek po celém světě odmítá kupovat kosmetiku, která se prodává v Číně. 
Proč tomu tak je? Protože v Číně platí zákon, že každá kosmetický výrobek libovolné značky musí být nejprve otestován na zvířatech, pokud má zájem o Čínský trh. 
Co to znamená v praxi? Že sami Číňané na své státní hranici z celé šarže vyjmou vybrané výrobky a testují je na zvířatech na vlastní náklady. Podporovat značky které se prodávají v Číně vůbec neznamená podporovat testování na zvířatech. Dovoz kosmetických produktů do EU, které byly testované na zvířatech kdekoliv ve světě, je přísně zakázán. Kupříkladu Ives Rocher nebo Bobbi Brown prodávají jak v EU, tak i v Číně, přestože tyto značky netestují kosmetiku krutě na zvířatech za své peníze . V Číně se v současnosti prodává cokoliv. To bychom se museli vyhýbat úplně všem kosmetickým značkám. To prostě nedává smysl.

Tím že bojkotujete nějakou značku, vůbec nedocílíte, že se přestane prodávat v Číně. Je to obrovský trh. Pro nás, jako vegany, je důležité, že my za ty kruté testy neplatíme. A za těchto podmínek to doopravdy neděláme. Žádná se značek na „černém seznamu“ už dávno netestuje na zvířatech nic, žádné složky, a také za ty testy neplatí. Čína to dělá na vlastní náklady z daní svých občanů. Je to problém jejich, ale ne náš. Mohu též dodat, že testují jen vybrané výrobky, takže si logicky odvodíme, že za ty testy neutrácejí spoustu peněz. 

To, že v Číně jsou pořád dovolené tak kruté testy, je závažným problémem veganské komunity po celém světě, ale nevyřešíme to tím, že přestaneme kupovat veškerou kosmetiku, kterou prodávají. Pro nás jako vegany jsou důležité nejen ty testy (které už jsou u 90% světových značek minulosti) ale samotná ingredience. Luxusní kosmetika obsahuje spoustu nejen nebezpečných, ale velmi drastických složek, jako jsou části zvířecích žaludků atd. Na to si musíme podle mě dávat pozor a nikoliv na čínské zákony, které zatím ovlivnit nemůžeme, a stejně za ty testy podporou těchto značek neplatíme. 

Toto je můj postoj. Vidím v něm logiku. Svět se prostě zbláznil, a začalo to vše vymazáním některých značek z “bílého seznamu“ organizací PETA (kterou respektují, ale udělala chybu). Vždyť Lush se také prodává v Číně, tak proč nepřestaneme kupovat i jeho? Protože nám řekli, že bojují s testováním na zvířatech? Ne, protože jako ti ostatní za ty testy neplatí. Proto Lush a ostatní máme podporovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat